Consilierul municipal din partea Partidului Mișcarea Alternativa Națională, Ion Onța, a fost plasat în arest la domiciliu pentru 30 de zile. Acesta este învinuit într-un dosar de escrocherie cu un prejudiciu estimat la peste 3 milioane de lei. Decizia a fost pronunțată joi de Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, transmite IPN.
Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, el este acuzat că ar fi convins două persoane să investească în pretinse proiecte imobiliare, promițându-le un randament anual de 20%. Conform procurorilor, aceștia ar fi transferat, în mai multe tranșe, suma totală de 155.000 de euro, echivalentul a peste 3 milioane de lei, însă investițiile promise nu ar fi existat.
Procurorii precizează că investigațiile continuă. Pe de altă parte, Ion Onța respinge acuzațiile.
Partidul Mișcarea Alternativa Națională a anunțat că nu va lua, deocamdată, o decizie în privința consilierului municipal și va aștepta rezultatul anchetei.