Victorie magnifică pentru Sheriff în Europa League

Rezultat de excepţie pentru Sheriff Tiraspol în UEFA Europa League. Campioana Moldovei a învins joi, 22 octombrie, formaţia olandeză Twente Enschede, scor 2-0, într-un meci din cadrul acestei competiţii, transmite Info-Prim Neo. În consecinţă, clubul din R. Moldova a urcat pe locul doi în clasament şi a revenit astfel în lupta pentru calificarea în primăvara europeană. Sheriff a făcut un meci mare în faţa liderului campionatului Olandei. Seriff-ii au jucat curajos şi pentru aceasta au fost răsplătiţi. Pe finalul primei reprize, gazdele reuşesc deschiderea scorului. Luis Rodriguez a centrat ideal de pe partea stângă, iar Benjamin Balima a marcat cu o lovitură de cap din faţa porţii. Oaspeţii au încercat să-şi revină în repriza secundă, dar nu au reuşit să contrapună prea multe jocului exemplar al tiraspolenilor în defensivă. Sheriff a dat lovitura în prelungiri. Scăpaţi pe un contraatac, Vladimir Volkov şi Jimmy Franca au realizat impecabil această oportunitate, brazilianul îndeplinind o simplă formalitate. După meci, tehnicianul echipei Twente, Steve McClaren, s-a arătat frustrat de rezultatul meciului. „Sunt dezamăgit. Ne-am prezentat foarte modest în faţa unui adversar care a fost peste noi. La felul cum a jucat Sheriff, înfrângerea noastră nu pare a fi o surpriză. Vom încerca să ne reabilităm în meciul de acasă, deşi conştientizăm faptul că ne va fi foarte greu”, a declarat specialistul englez. Deşi au obţinut o victorie istorică pe plan european, Leonid Kuciuk, principalul formaţiei Sheriff, a părut destul de calm. „Mă bucur că am reuşit să le insuflu jucătorilor mei încredere în forţele proprii. Am fost o echipă pe teren. Puţini au crezut că vom învinge, dar am tins mereu să obţinem rezultatul maxim”, a spus Kuciuk. [Sheriff – Twente 2-0] [Marcatori:] Balima (41), Franca (90) [Sheriff:] St. Namaşco, Tarhnişvili, Corneencov, Erokhin (Arbănaş, 90), Balima, Rouamba, Diedhiou (Volkov, 66), Rodriguez, Mamah, Nadson, A.Kuciuk (Franca, 77) [Antrenor:] Leonid Kuciuk [Twente:] Boschker, Carney, Wisgerhof, Brama (Tiote, 59), Stam, Nkufo, Perez (Parker, 58), Stoch (De Jong, 78), Douglas, Ruiz, Janssen [Antrenor:] Steve McClaren [Arbitru:] Tony Asumaa (Finlanda) [Avertizaţi:] Douglas (89), Franca (90), Erokhin (90) {[22 octombrie. Tiraspol. Stadionul „Sheriff”. Spectatori: 9000}] În celălalt meci al grupei H, Steaua Bucureşti a pierdut pe teren propriu, scor 0-1, disputa cu turcii de la Fenerbahce. După disputarea acestor meciuri, situaţia din clasament a suferit modificări. Fenerbahce a prleuat şefia în grupă cu 6 puncte, urmată de Sheriff, cu 4 puncte, care o devansează pe Twente, graţie golaverajului mai bun, în timp ce Steaua ocupă ultimul loc cu 2 puncte. În următoarele partide, la 5 noiembrie, se vor întâlni: Twente – Sheriff, Fenerbahce – Steaua.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.