Victor Ciobanu și Irina Rîngaci, eliminați în primul tur al Jocurilor Olimpice

Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu (60 kg) a fost eliminat în optimele de finală a Jocurilor Olimpice de la Paris. Sportivul moldovean a cedat în fața nord-coreanului Ri Se Ung, transmite IPN.

Victor Ciobanu a pierdut cu scorul de 3:10.

Aceasta aste a doua a sa evoluție la Jocurile Olimpice, prima fiind la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021, unde s-a clasat pe locul 5.

Tot astăzi a fost eliminată din cursa pentru o medalie olimpică luptătoarea Irina Rîngaci (68 kg). Sportiva a cedat în fața Sol Gum Pak, din Coreea de Nord. Lupta s-a încheiat cu scorul de 6:10.

Competiția de la Paris este debutul sportivei la Jocurile Olimpice de vară. În 2018, Irina Rîngaci a participat la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, unde s-a clasat pe poziția a 4-a.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.