Tenismanul Radu Albot obţine un nou triumf în Turcia

Tenismanul moldovean Radu Albot s-a calificat în sferturile de finală ale turneului din circuitul Futures, care se desfăşoară în Turcia. El a ajuns în această fază a competiţiei, care are un fond total de premii de 10000 dolari, după ce l-a învins pe germanul Richard Waite, scor 6-3, 6-3, transmite Info-Prim Neo. Albot, favoritul numărul unu al întrecerii, va juca pentru un loc în semifinale cu italianul Edoardo Eremin. Cel mai bine clasat moldovean în ierarhia mondială a tenisului, Albot a mai câştigat în 2012 alte două turnee din circuitul Futures, care au avut loc pe litoralul turcesc. La o competiţie de acest rang, dar în Israel, a participat săptămâna aceasta şi un alt tenisman din Moldova, Maxim Dubarenco. Dar a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de către italianul Alessandro Bega, scor 6-3, 6-0. În pofida înfrângerii, Dubarenco, în vârstă de 18 ani, poate fi mulţumit de prestaţia sa la turneul din Israel, unde a obţinut 4 victorii în cele 5 partide disputate şi astfel va acumula ceva puncte în clasamentul mondial ATP. În perioada 6-8 aprilie, cei mai buni tenismeni ai ţării se vor reuni sub culorile tricolorului în vederea participării în meciul de baraj cu Turcia, pentru păstrarea locului în grupa a doua valorică a zonei euro-africane a Cupei Davis.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.