Tenismanul Maxim Dubarenco câştigă turneul „D. Sturza”

Moldoveanul Maxim Dubarenco a câştigat a 12 ediţie a turneul internaţional de tenis "Dimitrie Sturdza", care s-a încheiat duminică, 20 februarie, la Chişinău. În finală, principalul favorit al competiţiei l-a învins pe ucraineanul Iuri Djavakian cu 7-5, 6-4, transmite Info-Prim Neo. Pentru acest succes, tenismanul de 17 ani a primit 60 de puncte în clasamentul mondial al juniorilor. Dubarenco ocupă la moment un loc în primii 50 în ierarhia ITF Juniors. Maxim Dubarenco a devenit în luna ianuarie primul moldovean care a participat în concursul juniorilor la Australian Open, unul din cele patru turnee de Mare Şlem. În concursul feminin a triumfat Anastasia Frolova din Rusia, care a trecut în meciul decisiv de reprezentanta Moldovei, Gabriela Porubin, scor 6-2, 6-3. La dublu masculin s-au impus belaruşii Iaroslav Şilov / Iaroslav Zubko, iar la feminin – perechea Anna Katalina Alzate Esmurzaeva (Olanda) şi Irina Ciornaia (Rusia). La finale, a fost prezent şi prinţul Dimitrie Sturza, în cinstea căruia a fost denumit turneul. El a înmânat învingătorilor cadouri de preţ. Turneul "Dimitrie Sturdza", rezervat jucătorilor cu vârstă de la 13 până la 18 ani, a adunat peste 200 de sportivi din 30 de ţări ale lumii.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.