Sistem electronic de monitorizare a maladiilor transmisibile

Planul de acţiuni al Ministerului Sănătăţii pentru anul 2013 prevede ca în Moldova să fie implementat la nivel naţional un sistem electronic de monitorizare a bolilor infecţioase. Implementarea sistemului se află la etapă finală, iar specialiştii speră că acesta va funcţiona începând cu anul 2014.

Solicitat de IPN, vicedirectorul Centrului Naţional de Sănătate Publică, Stela Gheorghiţă, a menţionat că implementarea sistemului a început încă în anul 2008 şi prevede ca orice caz de boală infecţioasă să fie introdus într-o baza de date electronică. Acest lucru le va permite medicilor epidemiologi să fie la curent cu toate cazurile de boli infecţioase din republică şi dinamica acestora. Stela Gheorghiţă a spus că sistemul va permite intervenţiile rapide în teritoriu dacă vor fi depistate cazuri de rabie sau alte boli infecţioase. Sistemul va permite schimbul de date cu Agenţia Naţională de Siguranţă a Alimentelor. Atunci când vor fi depistate cazuri de boli la animale vor fi informaţi imediat epidemiologii din raion care vor ieşi în teritoriu pentru a preveni răspândirea infecţiei.

Stela Gheorghiţă a specificat că sistemul este funcţional deja parţial, iar platforma finală va fi încheiată la sfârşitul anului curent. „Sistemul electronic ne va permite foarte multe lucruri bune. Spre exemplu, colectarea probelor şi trimiterea la laborator se va face electronic şi rezultatele vor fi expediate în format electronic, fără ca medicii epidemiologi să aştepte răspunsul în scris de la laborator”, a subliniat vicedirectorul Centrului Naţional de Sănătate Publică.

Stela Gheorghiţă a adăugat că pe parcursul anului curent toate acţiunile specialiştilor sunt axate pe verificarea datelor deja furnizate în format electronic de monitorizare şi coincidenţa acestora de 100% cu informaţiile care vin pe suport de hârtie. Ea a spus că beneficiile vor fi resimţite în primul rând de către medici, care vor putea face o evidenţă foarte strictă a pacienţilor cu boli infecţioase. Totodată, va fi scurtat timpul descrierii fişei medicale a pacientului. Pentru populaţie, beneficiile vor ţine de reducerea timpului de aşteptare la doctori.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.