Sheriff s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor

Sheriff Tiraspol s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins şi în meciul retur echipa Ulisses din Armnenia, scor 1-0, transmite Info-Prim Neo. La fel ca în prima manşă, singurul gol a fost marcat în repriza secundă, când căpitanul tiraspolenilor, Miral Samardzic, a transformat precis un penalty. „A fost un meci tensionat, în special în prima repriză, da până la urmă contează că am obţinut rezultatul dorit”, a declarat după meci antrenorul echipei Sheriff, Milan Milanovic. „Ne-am dorit calificarea, am depus toate eforturile, dar nu ne-a reuşit. Acesta e fotbalul”, a spus tehnicianul oaspeţilor, Sevada Arzumanian. În faza următoare a competiţiei, Sheriff va juca cu învingătoarea partidei Dinamo Zagreb Croaţia şi Ludogorets Bulgaria. În tur aceste formaţii au remizat, scor 1-1. Joi, 26 iulie, vor juca şi celelalte 3 cluburi din Moldova prezente în cupele europene. Dacia Chişinău, Milsami Orhei şi Zimbru Chişinău vor lupta pentru un loc în turul trei preliminar al Ligii Europa. Acest sezon european este unul reuşit pentru echipele moldoveneşti. În 9 meciuri disputate au fost obţinute 7 victorii şi o remiză, ceea ce plasează Moldova pe locul doi la moment în clasamentul coeficienţilor UEFA pentru ediţia 2012-2013.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.