Primele goluri marcate de către fotbaliştii moldoveni în Rusia

Fotbaliştii moldoveni au înscris primele goluri în actualul sezon al campionatului Rusiei, transmite Info-Prim Neo. Acest lucru s-a întâmplat luni, 17 septembrie, în cadrul etapei a opta. Atacantul Igor Picuşciac a adus victoria echipei sale, Amkar Perm, în disputa cu Volga Nijnii Novgorod, încheiată cu scorul de 3-2. Picuşciac a intrat în teren în minutul 71, reuşind să marcheze spre finalul meciului. După acest succes, Amkar a urcat pe locul 9 în clasament. Fundaşul Alexandru Epureanu a înscris primul gol al formaţiei Krîlia Sovetov Samara, care s-a impus pe terenul celor de la Mordovia Saransk, scor 3-2. Căpitanul naţionalei Moldovei şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 27. În repriza secundă, Epureanu a cauzat un penalty în poarta echipei sale, însă acest fapt nu a avut efect negativ asupra scorului final. După această victorie, Krîlia Sovetov ocupă locul 10. În aceeaşi etapă au jucat şi alţi fotbalişti moldoveni. Igor Armaş pentru Kuban Krasnodar, Alexandru Gaţcan pentru FC Rostov şi Simion Bulgaru pentru Alania Vladikavkaz.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.