Prima victorie pentru Sheriff în grupele Europa League

Sheriff Tiraspol a obţinut primele puncte şi prima victorie în grupele Europa League. Joi, 30 septembrie, campioana Moldovei a învins acasă titrata formaţie ucraineană, Dinamo Kiev, scor 2-0, transmite Info-Prim Neo. Ultima dată Sheriff s-a impus în Liga Europei acum un an, în faţa olandezilor de la Twente. Gazdele au deschis scorul în minutul 8 prin Alexandr Erohin, după o gravă greşeală a portarului oaspeţilor, Denis Boiko. Treptat jocul s-a mai echilibrat, dar în minutul 37 tiraspolenii marchează din nou. În urma unui corner, Evgheni Khacheridi a comis henţ în careu, iar centralul ceh Jiri Jech a dictat penalty. Brazilianul Jimmy Franca a fost precis: 2-0. În repriza secundă, Sheriff s-a apărat exemplar, iar Dinamo a fost neputincioasă în faza ofensivă. Echipa din Moldova putea marca şi al treilea gol, dar letonul Edgars Gauracs a ratat din poziţie singur cu portarul. Finalul partidei a fost marcat şi de unele incidente în tribune, în sectorul rezervat fanilor ucraineni. După meci antrenorul lui Dinamo, Valeri Gazzaev a recunoscut că Sheriff a fost echipa mai bună în teren. De partea cealaltă, Andrei Sosniţki a declarat că echipa sa a avut parte şi de noroc, dar şi a profitat de o zi proastă a adversarului. În a doua partidă, BATE Belarus a surclasat-o pe AZ Alkmaar Olanda, scor 4-1, şi a preluat astfel şefia clasamentului din grupa E, cu 4 puncte. AZ şi Sheriff împart locurile 2 şi 3, cu câte trei puncte, în timp ce Dinamo este ultima cu un singur punct. Următoarele partide sunt programate pe 21 octombrie. Sheriff va găzdui derby-ul cu BATE, iar AZ Alkmaar o va întâlni pe Dinamo Kiev.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.