Naţionala feminină a pierdut la scor în faţa Suediei

Naționala feminină a Moldovei a debutat cu înfrângere, scor 0-3, în meciul cu Suedia din cadrul preliminariilor Campionatului European 2017. Era o victorie previzibilă a scandinavelor, clasate pe locul 7 în clasamentul mondial, transmite IPN.

Suedezele şi-au demonstrat clasa încă din primul minut, când au reuşit să deschidă scorul prin Schough. Apoi, Schelin a transformat un penalty în minutul 43, iar Hammarlund a stabilit scorul final în minutul 88. „Un meci foarte greu pentru noi. Ocazii de poartă nu am avut, dar sper ca meciurile următoarele să jucăm mai ofensiv”, a declarat antrenoarea naţionalei Moldovei, Alina Steţenco.

Naţionala de seniori, care a revenit pe arena internaţională după o pauză de 9 ani, va susţine următorul meci pe 22 octombrie, în deplasare, contra Danemarcei. Din grupa Moldovei mai fac parte Polonia şi Slovacia.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.