Naționala de fotbal a remizat la Varșovia

Selecționata de fotbal a Moldovei continuă evoluția bună în preliminariile Campionatului European din 2024. Tricolorii au remizat la Varșovia împotriva Poloniei, scor 1-1, și păstrează șanse de calificare la turneul final, transmite IPN.

Ion Nicolaescu a deschis scorul în minutul 26 după un corner executat de căpitanul Vadim Rață. Polonezii au egalat în minutul 53, prin Karol Swiderski. Selecționerul Sergiu Cleșcenco a folosit următorii jucători: Railean, Reabciuk, Baboglo, Marandici, Crăciun, Revenco (S.Plătica 70), Moțpan (M.Plătica 70), Cojocaru (Damașcan 60), Rață (S.Cojocari 79), Postolachi, Nicolaescu (Bogaciuc 79).

Naționala Moldovei se află pe locul 4 în grupă, cu 9 puncte acumulate în 6 meciuri. Polonezii au 10 puncte în 7 partide. Pe primele două poziții se află Albania - 13 puncte (6 meciuri) și Cehia - 11 puncte (6 partide). Pentru tricolori urmează duelurile cu Albania (17 noiembrie, Chișinău) și Cehia (20 noiembrie, Olomouc).

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.