Milsami, eliminată din Europa League

Milsami Orhei a fost eliminată din cupele europene încă din primul tur preliminar. Echipa moldovenească a pierdut şi meciul retur cu georgienii de la Dinamo Tbilisi, scor 1-3, transmite Info-Prim Neo. Partida s-a disputat la Orhei, joi, 7 iulie, în prezenţa a peste 3000 de spectatori. Această localitate a găzduit în premieră un meci de fotbal din competiţiile europene intercluburi. După înfrângerea cu 0-2 în Georgia, Milsami era obligată să joace ofensiv. Acest lucru le-a reuşit parţial, însă numeroasele ocazii de gol au fost ratate. Speranţele orheienilor au fost risipite în minutul 69, când a fost eliminat mijlocaşul Valentin Furdui. Imediat, oaspeţii reuşesc deschiderea scorului prin Koşkadze. Finalul meciului a fost incendiar. În ultimul minut de joc au fost marcate tocmai 3 goluri. Mai întâi, Dinamo şi-a mărit avantajul prin Suarez, care a transformat un penalty. Alexandru Golban a marcat primul gol pentru Milsami în cupele europene, însă georgienii au reuşit să mai puncteze odată prin acelaşi Suarez. În turul doi preliminar, Dinamo Tbilisi va juca împotriva galezilor de la Llanelli. Săptămâna viitoare, vor juca în Europa League alte două reprezentante ale Republicii Moldova. Sheriff Tiraspol va întâlni echipa bosniacă Zelezjnicar, iar Iskra-Stal Râbniţa gruparea croată NK Varazdin.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.