Meteorologii au emis pentru miercuri, 11 ianuarie, avertizare cod galben de ninsori puternice. Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, stratul de zăpadă va constitui între 5 și 10 centimetri. Izolat se vor forma troiene, transmite IPN.
Ninsorile vor ocoli câteva raioane din nordul țării, printre care Briceni, Ocnița, Edineț și Dondușeni.
La noapte, temperaturile vor scădea până la -18 grade Celsius în nordul țării. În zilele următoare, temperaturile vor varia între -1 și -6 pe parcursul zilei și -6...-11 pe parcursul nopții. La sfârșitul săptămânii vremea se va încălzi pe timp de zi până la +1 grad Celsius, iar noaptea temperaturile vor varia între -9 ...-12 grade Celsius.
În contextul avertizării meteorologice, Serviciul Protecției Civile și Situațiilor Excepționale atenționează oamenii să nu pornească la drum lung, iar dacă nu pot amâna deplasarea, să fie echipați corespunzător. Conducătorii auto sunt atenționați să țină în portbagajul mașinii lopată și lanțuri, iar echiparea autoturismului să fie cu pneuri de iarnă. Mai mult, înainte de a porni la drum oamenii sunt îndemnați să asculte atent buletinele meteo și să evite porțiunile înzăpezite.
Pompierii vin cu recomandări față de cei care exploatează sobele. Specialiștii atenționează că nerespectarea regulilor anti-incendiare poate duce la incendii cu urmări fatale. Pentru a evita situațiile nedorite, sursele nu trebuie supraîncălzite, iar pe noapte focul trebuie stins din sobă. În caz de situații de risc, oamenii pot apela pentru ajutor la Serviciul 901.