Luptătorii moldoveni nu s-au calificat pentru Olimpiadă

Niciun luptător moldovean nu a obţinut la Campionatul Mondial din Turcia cote de calificare la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012. Pentru a ajunge la Olimpiadă sportivii trebuiau să se claseze printre primii şase în categoriile lor de greutate. Aceştia vor avea o nouă şansă la anul, când se vor desfăşura alte turnee de calificare. La stilul liber cel mai bun rezultat l-a obţinut Vladimir Gotişan (66 kg), care a ajuns până în sferturile de finală. Liderii lotului naţional, Andrei Perpeliţă (60 kg) şi Nicolae Ceban (96 kg), s-au clasat pe locurile 23 şi, respectiv, 14. În turneul luptătorilor de stil greco-roman cel mai bine s-a prezentat Donior Islamov (55 kg), care s-a situat pe locul 12. În concursul feminin, Ludmila Cristea (55 kg) s-a situat pe treapta a 13-a. La Campionatul Mondial din Turcia, care s-a încheiat duminică, 18 septembrie, Moldova a fost reprezentată de 16 sportivi.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.