Locul 8 pentru Zalina Marghiev la Jocurile Olimpice

Zalina Marghiev s-a clasat pe locul 8 în finala probei de aruncare a ciocanului din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, transmite Info-Prim Neo. Cea mai bună încercare din cele 6 pe care atleta din Moldova le-a avut la dispoziţie a fost de 74,06 metri. Campioană olimpică a devenit Tatiana Lîsenko din Rusia. La această disciplină urma să participe şi sora mai mare a Zalinei, Marina, ea însă a fost depistată pozitiv în urma unui control antidoping efectuat cu puţin înaintea Jocurilor Olimpice. La atletism, culorile ţării vor fi apărate în ultima zi a competiţiilor de maratoniştii Iaroslav Muşinschi şi Roman Prodius. Tot duminică, 12 august, va evolua şi luptătorul de stil liber Nicolae Ceban. La Olimpiada din Londra, Moldova a cucerit două medalii de bronz, ambele la haltere prin Cristina Iovu şi Anatol Cârâcu. Clasamentul pe medalii este condus de Statele Unite ale Americii, care a adunat 41 medalii de aur, 26 de argint şi 27 de bronz. Moldova împarte cu alte 4 ţări locul 70, având în palmares câte două distincţii de bronz.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.