Ion Dosca pe locul 3 la Cupa Asociaţiei Internaţionale a Jocurilor Intelectuale de Sport

Marele Maestru Internaţional (MMI) la jocul de dame, chişinăuianul Ion Dosca, a ocupat locul 3 la prima ediţie a Cupei Asociaţiei Internaţionale a Jocurilor Intelectuale de Sport. Turneul se desfăşoară în perioada 27-29 aprilie în oraşul Perm, Rusia. În ultimul tur Dosca a câştigat de la MMI Gavril Kolesov (Saha –Iacutia), care, cu 10 puncte, a ocupat locul 4. Ion Dosca a acumulat acelaşi număr de puncte – 11 – ca şi MMI Alexandr Şvarţman (Moskova), deţinător al titlurilor actuale de campion mondial la jocul de dame internaţionale şi campion european la jocul de dame – 64. Locul 2 i-a revenit lui Şvarţman conform coeficientului personal. Pe locul 1, cu 12 puncte, s-a plasat Murdullo Amirlaev (Başkortostan), obţinând în ultimul tur victorie în faţa lui Alexandr Şvarţman, care a condus turneul aproape pe tot parcursul. Prestigioasa competiţie la jocul de dame a întrunit 28 de participanţi, inclusiv, 9 campioni ai lumii din diferiţi ani. În cadrul aceleiaşi Cupe a Asociaţiei Internaţionale a Jocurilor Intelectuale de Sport, turneul la şah a fost câştigat de MMI Andrei Şariazdanov (Rusia), turneul la jocul go – de coreianul Lee Xek, iar perechea rusă Andrei Gromov şi Alexandr Dubinin a învins în competiţia la bridge. Jocurile Intelectuale la 4 genuri de sport – şah, dame, bridge şi go, care se vor desfăşura în capitala Chinei în luna octombrie, după Jocurile Olimpice şi Parolimpice, vor întruni circa 3 mii de sportivi din 50 de ţări.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.