În cadrul tuturor programelor de schimb au călătorit în America 3 300 de studenţi moldoveni
Ambasadorul american la Chisinau Asif J. Chaudhry, a anunţat sâmbătă 17 octombrie, în cadrul celui de-al VII Congres al Absolvenţilor, că în cadrul tuturor programelor de schimb ale Ambasadei SUA, au călătorit în America 3 300 de studenţi moldoveni, transmite Info-Prim Neo.
Programele de schimb al Ambasadei SUA oferă studenţilor din Moldova studii post-universitare în SUA, în bază de concurs, pe o perioadă de doi ani, iar la finele fiecărui an academic, aceştia efectuează un stagiu profesional.
Potrivit ambasadorului, programele de schimb au misiunea de a contribui la înţelegerea reciprocă dintre aceste două popoare. „Valorile democratice şi libertăţile cetăţenilor americani trebuie împărtăşite cu cetăţenii moldoveni, pentru a contribui la prosperitatea economică a Moldovei”, a spus Asif J. Chaudhry.
Ambasadorul a mai menţionat că experienţele SUA sunt binevenite pentru Moldova, pentru a reuşi în acest parteneriat.
În cadrul Congresului, ambasada SUA la Chişinău a desemnat cei mai buni absolvenţi ai programelor de schimb pentru contribuţie semnificativă la dezvoltarea comunităţii absolvenţilor din R. Moldova.
Totodată în cadrul aceluiaşi Congres au fost selectate 7 persoane din 36 care au candidat pentru a suplini funcţii în cadrul Consiliului Absolvenţilor pe perioada anului 2010 – 2011.