Gala finală a încheiat Campionatul European de kickboxing

Luptătorii moldoveni au cucerit patru medalii de aur în cadrul galei finale cu reguli K-1 a Campionatului European la kickboxing, care s-a încheiat sâmbătă, 14 noiembrie, în sala Complexului Sportiv „Alexia” din capitală, transmite Info-Prim Neo. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere au urcat Alexei Cazac (66 kg), secţiunea Mix Fight, Oleg Şterpul (72,5 kg), secţiunea full contact, Denis Apăvăloae (75 kg) şi Maxim Bolotov (88,5 kg), secţiunea oriental. Toţi au devenit campioni europeni şi au primit medalii şi diplome. Alţi 8 sportivi din Moldova au fost învinşi în meciurile decisive, învrednicindu-se cu medalii de argint. Eroul serii a fost kickboxerul din Ucraina, Vitali Lidovski, care şi-a trecut în palmares două titluri de campion european printre juniori în categoria de greutate 55 kg. În ambele cazuri, el a câştigat în faţa sportivilor moldoveni, Artiom Cotliuba şi Igor Moşneaguţă. Potrivit organizatorilor, nivelul desfăşurării competiţiei a fost înalt. Conducerea Federaţiei Naţionale de profil a rămas mulţumită de prestaţia sportivilor moldoveni, dar a menţionat că unora dintre aceştia nu le-a ajuns experienţă internaţională pentru a deveni învingători, notează Info-Prim Neo.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.