Fără surprize în Cupa Moldovei la fotbal

În meciurile din cadrul optimilor de finală ale Cupei Moldovei la fotbal nu au fost înregistrate surprize. În cele şapte partide disputate miercuri, 30 septembrie, s-au impus reprezentantele Diviziei Naţionale, transmite Info-Prim Neo. Finalista ediţiei trecute, {Dacia Chişinău}, a învins în deplasare echipa Viitorul Orhei, scor 2-0. Atacantul ghanez Eric Sackey şi-a trecut în cont o dublă. {Zimbru Chişinău} a surclasat pe teren propriu, cu scorul de 8-0, formaţia Diviziei B, Universitatea Agrară de Stat din Moldova (UASM). Pentru galben-verzi au marcat Veaceslav Sofroni de trei ori, Gheorghe Andronic şi Eugen Sidorenco, de două ori, şi Pavel Trofin. Liderul campionatului, {Iskra-Stal Râbniţa} s-a impus greu în meciul cu divizionara A, Olimp Ungheni, scor 1-0. Unicul gol a fost înscris din penalty de Nicolae Rudac cu câteva minute înainte de fluierul final. {Olimpia Bălţi} a trecut, scor 2-1, de o altă reprezentantă a eşalonului secund, RS Lilcora Chişinău. Pentru bălţeni au punctat Sergiu Griţuc şi Ştefan Burghiu, autogol, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Andrei Donici. {FC Tiraspol} a avut emoţii cu FC Cahul-2005, dar s-a impus în cele din urmă în prelungiri cu scorul de 3-2. Golul calificării a fost reuşit de Eduard Hoderean în minutul 118. {Academia UTM} Chişinău a câştigat disputa cu Nistru Otaci, scor 2-0. Pentru echipa din capitală au marcat Igor Lambarschi şi Ilie Mostovei, autogol. {Dinamo Bender} a învins la limită, scor 1-0, divizionara B, CSF Cricova. Singurul gol al partidei a fost semnat de Denis Chiriliuc la finalul primei reprize. Ultima partidă din optimele de finală dintre Sheriff Tiraspol şi CSCA-Rapid Ghidighici a fost transferată pentru 22 noiembrie, notează Info-Prim Neo. În sferturile de finală, în dublă manşă, la 22 şi 28 noiembrie, se vor întâlni: - Sheriff / CSCA-Rapid – Academia UTM; - Iskra-Stal – Dinamo; - Olimpia – Zimbru; - FC Tiraspol – Dacia Gazdele meciurilor tur vor fi stabilite ulterior.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.