Evoluţie bună pentru atletul Ion Luchianov

Atletul Ion Luchianov s-a clasat pe locul 10 în cursa de alergări pe distanţa de 3000 metri cu obstacole din cadrul Jocurilor Olimpice de vară de la Londra, transmite Info-Prim Neo. El a fost cronometrat cu timpul de 8 minute 28,15 secunde. Luchianov şi-a îmbunătăţit astfel performanţa în această probă, după ce la Olimpiada de la Beijing din 2008 a ocupat poziţia 12. Tot duminică, 5 august, a evoluat o altă sportivă din Moldova. Natalia Cerchez s-a situat pe locul 65 în cursa de maraton printre cele 118 participante. Ea a parcurs distanţa în 2 ore 37 minute şi 13 secunde, stabilind cel mai bun timp al carierei. La atletism, culorile ţării vor fi apărate zilele următoare de Zalina Marghiev (aruncarea ciocanului), Elena Popescu (alergări), Iaroslav Mulinschi, Roman Prodius (maraton). Astăzi, 6 august, nu va evolua nici un sportiv moldovean. Până acum Moldova a cucerit două medalii de bronz, ambele la haltere prin Cristina Iovu şi Anatol Cârâcu. Clasamentul pe medalii este condus de China, care a adunat 30 medalii de aur, 17 de argint şi 14 de bronz. Moldova împarte cu Grecia locul 54, ambele ţări având în palmares câte două distincţii de bronz.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.