Doar un punct pentru naţionala de tineret

Selecţionata de tineret a Moldovei la fotbal nu a reuşit să învingă în deplasare naţionala similară a Insulelor Feroe, într-un meci din cadrul preliminariilor Campionatului European de tineret 2011. Echipa antrenată de Serghei Chirilov a terminat la egalitate, scor 1-1, ratând astfel şansa de a se apropia de lidera România înaintea meciului direct, care va avea loc marţi, 8 septembrie la Craiova, notează Info-Prim Neo. Tricolorii au început mai activ meciul, reuşind deschiderea scorului prin Eugen Sidorenco. Gazdele, însă, au egalat rapid situaţia pe tabelă, după golul lui Kristoffur Jakobsen. În repriza secundă fotbaliştii moldoveni au încercat să marcheze golul victoriei, dar fără rezultat. Mai mult ca atât, Moldova a terminat partida în 10 oameni, după eliminarea lui Alexandru Grosu din minutul 83. Antrenorul Serghei Chirilov a folosit următorii jucători: [Moldova:] Chirinciuc, Caraulan, Bogdan, I. Andronic (Clonin, 46), Ioniţă, Patraş, Vornişel (O.Andronic, 69), Berbinschi, Sidorenco, Grosu, A. Paşcenco (Demerji, 58) Într-un alt meci din prima grupă preliminară, Rusia s-a impus categoric, scor 4-0, în faţa Letoniei. După aceste meciuri, situaţia în clasamentul grupei din care face parte selecţionata Moldovei e următoarea: 1. România – 9 puncte (3 meciuri), 2. Rusia – 6 (3), 3. Moldova – 4 (2), 4. Ins.Feroe – 4 (3), 5. Letonia – 3 (3), 6. Andorra – 0 (4).

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.