Crearea unei noi majorităţi parlamentare este soluţia pentru criza din ţară, sondaj

Crearea unei noi majorităţi parlamentare este cea mai bună soluţie pentru criza politică din ţară. De această părere sunt 42% dintre respondenţii unui sondaj efectuat de către Asociaţia sociologilor şi demografilor din Moldova. Rezultatele au fost făcute publice vineri, 19 aprilie, transmite IPN.

Preşedintele asociaţiei, Victor Mocanu, a comunicat, în cadrul unei conferinţe de presă, că 20% din respondenţi nu au ştiut ce să răspundă atunci când au fost întrebaţi cine se face vinovat de criză. 15% afirmă că partidele din fosta Alianţă pentru Integrare Europeană sunt vinovate, 10% îl acuză pe Vlad Filat şi formaţiunea sa, şi tot atâţia dau vina pe Partidul Democrat. 7% din respondenţi cred că populaţia este de vină, deoarece nu cere ferm de la politicieni să muncească pentru ţară.

45% din respondenţi au atitudine negativă faţă de eventuale alegeri parlamentare anticipate în anul curent, iar 30% salută un asemenea deznodământ pentru criza politică. Cei care nu-şi doresc alegeri spun că acestea nu vor rezolva nimic şi că s-au săturat să meargă la vot în zadar.

Potrivit cercetării, s-a majorat numărul respondenţilor care declară că nu vor merge la urnele de vot în cazul unui eventual scrutin, intenţia de vot fiind de doar 44%, cea mai mică din ultimii 5 ani, a spus Victor Mocanu.

27% din respondenţi consideră că preşedintele ţării, Nicolae Timofti, nu a jucat niciun rol în aplanarea crizei politice. 45% din cei care au participat la sondaj vor în fruntea Guvernului să vină un premier tehnocrat.

În cadrul aceluiaşi sondaj s-a mai constatat  faptul că scade numărul celor care sunt pro integrarea europeană. 47% din respondenţi văd Republica Moldova în UE. Ceilalţi îşi doresc aderarea  la Uniunea Vamală Rusia-Belarus-Kazahstan.

Cercetarea a avut loc în perioada 1-13 aprilie, pe un eşantion de 1195 de respondenţi din 72 de localităţi. Marja de eroare este de plus-minus 3%.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.