Candidat la profesia de avocat sugerează modificarea Legii cu privire la avocatură

Un candidat la profesia de avocat, Dumitru Buliga, sugerează deputaţilor să modifice Legea cu privire la avocatură, întrucât, spune el, în varianta în vigoare aceasta stimulează corupţia în procesul de organizare a examenelor de evaluare a candidaţilor pentru profesia de avocat.

Într-o conferinţă de presă la IPN, Dumitru Buliga a spus că admiterea la stagiul profesional se face în bază de examen, scris şi verbal, organizat de către Comisia de licenţiere a profesiei de avocat.  În cazul în care candidatul obţine calificativul „respins”, acesta nu poate contesta rezultatul în instanţa de contencios administrativ deoarece nu există prevederi legale în acest sens. Or, spune Dumitru Buliga, este inadmisibil ca aceste contestaţii să fie examinate de către aceeaşi comisie, deoarece membrii acesteia niciodată nu vor recunoaşte ilegalităţile comise.

Hotărârile comisiei pot fi contestate în instanţa de contencios administrativ doar în partea ce ţine de procedura de examinare, nu şi de rezultatul examenului. „Această este o condiţie determinantă în încurajarea corupţiei. Prevederile legale actuale presupun o îngrădire a accesului liber la justiţie, fapt ce contravine Constituţiei Republicii Moldova. Potrivit legii supreme, nicio lege nu poate îngrădi accesul la justiţie”, a menţionat Dumitru Buliga.

Aceasta a mai spus că nicio lege care contravine Constituţiei nu are putere juridică. „Se constată că mizeria în procesul de admitere a candidaţilor în profesia de avocat nu este neapărat determinată de factorul uman din cadrul Comisiei de licenţiere, ci de legea imperfectă”, a mai subliniat candidatul la profesia de avocat.

Dumitru Buliga sugerează să fie introduse modificări în legislaţie, astfel încât şi rezultatele examenelor de evaluare a candidaţilor pentru profesia de avocat să poată fi contestate în instanţa de contencios administrativ.

  • dumitru buliga despre lege cu privire la avocat.mp3
  •     0

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.