Bronz pentru Nicolae Ceban la europenele de lupte

Sportivul moldovean, Nicolae Ceban, a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de lupte, care a demarat pe 29 martie la Dortmund, Germania. În categoria de greutate 96 kg Ceban a repurtat 4 victorii şi a suferit o înfrângere. În lupta pentru locul trei, sportivul moldovean l-a învins pe Edgar Enokian din Armenia. Miercuri, 30 martie, Nicolae Ceban împlineşte vârsta de 25 de ani. Un debut modest au avut alţi doi reprezentanţi ai Moldovei. Cel mai bun sportiv al ţării din 2010, Andrei Prepeliţă, a fost eliminat după prima luptă în categoria de greutate 60 kg. Aceeaşi soartă a avut-o şi Anisim Tălămbăţ în categoria 74 kg. Zilele acestea vor mai intra în concurs Anatol Buruian (55 kg), Vladimir Gotişan (66 kg), Piotr Ianulov (84 kg), Alexandru Romanov (120 kg). În turneul feminin vor apăra culorile Moldovei Iulia Leorda (48 kg), Natalia Budu (51 kg), Lumila Cristea (55 kg) şi Mariana Eşanu (63 kg).

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.