Bronz pentru Moldova: Judocanul Vadim Ghimbovschi, pe podiumul Campionatului Mondial de la Dușambe

Judocanul Vadim Ghimbovschi a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial, rezervat tineretului, care se desfășoară în capitala Tadjikistanului, orașul Dușanbe. În finala mică a categoriei de greutate de până la 90 kg, sportivul moldovean l-a învins pe Askar Birzhanov, din Kazahstan, transmite IPN.

Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, aceasta este a treia medalie cucerită de Republica Moldova la Campionatul Mondial de judo, la această categorie de vârstă. Anterior, Victor Sterpu a intrat în posesia medaliei de bronz în anul 2019, iar Mihail Latîșev a cucerit medalia de aur în anul 2022.

La Campionatul Mondial de judo, rezervat tineretului, de la Dușanbe, Tadjikistan, care are loc în perioada 2-6 octombrie, participă 67 de țări de pe 5 continente.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.