Bronz la Cupa Ucrainei de wushu

Selecţionata de juniori a Moldovei a avut o evoluţie meritorie la Cupa Ucrainei de wushu, transmite Info-Prim Neo. Wushu este un sistem complex de arte marţiale chinezeşti, care cuprinde mai multe forme de luptă ce urmăresc întărirea sănătăţii, fortificarea puterii voinţei şi perfecţionarea aptitudinilor de luptă. Sportivii moldoveni au participat în probele clasice din wushu, şi anume - tehnica pumnului (quan shu), tehnica armei scurte - paloşul (dao shu) şi tehnica armei lungi - bastonul (gun shu). Echipa antrenată de Nicolae Mihalache, maestru în sport la wushu taolu, conducătorul departamentului de wushu sportiv al Asociaţiei Wushu Wu Dao din Moldova, a cucerit două medalii de bronz. Andrei Cataraga, în vârstă de 13 ani, s-a clasat pe locul 3 în categoria tehnica pumnului, boxului de sud (nan quan). Tot el a urcat pe treapta a treia a podiumului şi în categoria tehnica paloşului de sud (nan dao). Vladislav Somnic s-a situat pe locul 4 în tehnica stilului de sud (nan quan). Veaceslav Zabun a ocupat locul 6 în cea mai numeroasă categorie (17 participanţi), tehnica armei scurte - paloşul (dao shu). Competiţia din Odesa a reunit la start 180 de sportivi, notează Info-Prim Neo.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.