Aur pentru Moldova la Universiadă

Atleta Zalina Marghiev a câştigat vineri, 19 august, medalia de aur în proba de aruncare a ciocanului la Universiada Mondială din China. Este prima medalie pentru Republica Moldova la această competiţie, transmite Info-Prim Neo. Zalina a câştigat proba cu rezultatul de 72,93 m, pe care l-a reuşit din a doua încercare. Cu această performanţă, sportiva a stabilit şi un nou record naţional. Sora sa mai mare, Marina s-a clasat în final pe locul 8, cu 65,83 m. Pentru surorile Marghiev urmează campionatul mondial de atletism din Coreea de Sud, care va începe pe 27 august. Graţie acestei distincţii, Moldova ocupă locul 31 în clasamentul general pe medalii. Până acum cele mai bune rezultate la Universiada din China le-au obţinut halterofilii. Artiom Pipa, Cristina Iovu şi Gheorghe Cernei s-au clasat pe locul 4 în categoriile lor de greutate. La ediţia trecută, Moldova a obţinut trei medalii la atletism. Ion Luchianov a cucerit medalia de aur la proba 3000 metri cu obstacole, Olga Cristea – medalia de argint la proba 800 metri, iar Vladimir Letnicov – medalia de bronz la proba triplu salt.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.