Ambasadorul UE condamnă atacurile asupra presei independente

Ambasadorul Uniunii Europene la Chișinău, Janis Mazeiks, condamnă atacurile violente și recenta campanie de defăimare online împotriva presei independente și a organizațiilor societății civile. Oficialul raportează inclusiv o tendință îngrijorătoare de a folosi problema finanțării străine pentru a stigmatiza jurnaliștii și activiștii, astfel subminându-le credibilitatea și rolul esențial în societate, transmite IPN.

„Actele de intimidare, amenințările, defăimarea și răspândirea de informații false împotriva jurnaliștilor și organizațiilor societății civile sunt pedepsite prin lege și trebuie investigate și sancționate prompt”, declară Janis Mazeiks.

Potrivit diplomatului, libertatea de exprimare și activitatea neîngrădită a jurnaliștilor sunt elemente esențiale ale unei democrații sănătoase.

Uniunea Europeană își menține angajamentul de a sprijini mass-media independentă și organizațiile societății civile, de a combate dezinformarea și de a promova jurnalismul de investigație pentru a se asigura că cetățenii moldoveni au acces la informații corecte și fiabile.

📢 IPN este și pe Google News. Abonați-vă!

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.