Trei judecători vor fi cercetați pentru corupție. CSM admite demersurile procurorului general

Trei judecători vor fi cercetați penal în cauze ce vizează coruperea pasivă și traficul de influență. Consiliul Superior al Magistraturii a eliberat acordul pentru cercetare în baza demersurilor depuse de procurorul general, Ion Munteanu. Numele magistraților nu au fost făcute publice, transmite IPN.

Demersurile procurorului general au fost examinate cu ușile închise, în cadrul unei ședințe extraordinare convocate astăzi.

CSM a admis a eliberat acordul pentru efectuarea acțiunilor de urmărire penală, percheziții, aducere silită, reținere și arestare în privința unui judecător. Magistratul este vizat în cauze penale intentate pentru corupere pasivă și trafic de influență.

În cazul altor doi judecători, demersurile procurorul general au fost admise parțial. În privința unui magistrat a fost eliberat acordul pentru efectuarea acțiunilor de urmărire penală, percheziții, aducere silită și reținere în cauze penale pornite pentru trafic de influență, iar în cazul celui de-al treilea magistrat – cauzele sunt intentate pentru corupere pasivă.

Hotărârile Consiliului Superior al Magistraturii pot fi contestate la Curtea Supremă de Justiție în termen de 30 de zile.

📢 IPN este și pe Google News. Abonați-vă!

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.