Tatiana Țugui: Inițiativele bune de gestionare a deșeurilor trebuie promovate pe toate platformele

Directoarea asociației obștești ProMediu, Tatiana Țugui, susține că problema gestionării deșeurilor nu este una nouă, ci a fost inclusă pe agenda guvernărilor încă acum 15-20 de ani. Și deși a existat o strategie cu un șir de acțiuni, implementarea acestora a fost de multe ori tărăgănată, inclusiv din cauza politizării acestui subiect.

Declarațiile au fost făcute la dezbaterea publică: „Sortarea și reciclarea deșeurilor. Cum asigurăm un viitor durabil”, organizată de Agenția de presă IPN.

Tatiana Țugui spune că percepția populației cu privire la soluțiile pentru o mai bună gestionare a deșeurilor s-a schimbat spre bine, iar acolo unde s-au creat condiții oamenii sunt foarte receptivi.

Directoarea ProMediu a menționat că problema gestionării deșeurilor s-a regăsit pe agenda tuturor guvernărilor. De mai bine de 10 ani, a fost aprobată și o strategie care se referă la gestionarea deșeurilor, inclusiv prevede și construcția depozitelor regionale de deșeuri. Spre regret, implementarea programului nu are loc așa cum a fost planificat inițial. Responsabilitatea pentru aceasta este la toate nivelurile, pornind de la comunități, autorități publice locale și așa mai departe.

Tatiana Țugui a declarat că de-a lungul timpului au tot fost schimbate locurile pentru construcția acestor poligoane. De cele mai multe ori se politizează problema atunci când vine vorba de alegerea locului. Au fost cazuri în care locul a fost schimbat de câteva ori, pentru că vine un partid, stabilește un loc, vine altul, îl schimbă. Ba mai mult, opoziția tot timpul incită populația să se opună construcției acestor poligoane.

În opinia sa, este timpul ca pe toate platformele posibile, inclusiv pe rețelele de socializare, să fie popularizate inițiativele bune cu privire la gestionarea deșeurilor. Tatiana Țugui spune că în capitală situația este mai bună în ceea ce ține de sortarea gunoiului, chiar dacă nu peste tot. Oamenii sortează gunoiul acolo unde platformele sunt dotate cu containere pentru colectarea separată a deșeurilor.

Dezbaterea publică la tema: „Sortarea și reciclarea deșeurilor. Cum asigurăm un viitor durabil” este organizată în cadrul proiectului „Agenția de presă IPN pentru coeziune socială și Moldova pro-europeană”, finanțat de către IMS.

📢 IPN este și pe Google News. Abonați-vă!

 

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.