Regimentul „Scut”, 17 ani de activitate
Regimentul de patrulă şi santinelă „Scut”, subdiviziune a Comisariatului General de Poliţie al municipiului Chişinău, marchează 17 ani de la fondare. Primarul capitalei, Dorin Chirtoacă, i-a felicitat pe colaboratorii unităţii cu această ocazie şi le-a urat şi în continuare să poarte cu demnitate uniforma de poliţist şi să stea la straja oraşului, transmite Info-Prim Neo.
„Cert este că avem o altă dinamică, sper să reuşim să consolidăm relaţia dintre municipalitate şi poliţie, să asigurăm odinea publică, siguranţa şi liniştea cetăţeanului”, a menţionat edilul. Dorin Chirtoacă a subliniat că este necesar de făcut primii paşi pentru descentralizarea poliţiei, iar una din priorităţile Primăriei este dotarea corespunzătoare a efectivului de poliţie din municipiul Chişinău. În acest scop din bugetul local vor fi alocate surse financiare pentru completarea parcului auto, reconstrucţia utilităţilor sanitare şi a unor obiective ale Regimentului „Scut”.
Activităţile de bază ale Regimentul „Scut” sunt asigurarea şi menţinerea ordinii publice, prevenirea, curmarea şi descoperirea infracţiunilor de stradă, a contravenţiilor, efectuarea măsurilor de profilaxie, dar şi menţinerea ordinii publice în timpul desfăşurării acţiunilor în masă din municipiu.