Mai mulți cetățeni au ieșit la protest în fața președinției. Aceștia au scandat împotriva actualei guvernări și a președintei Maia Sandu.
Deși a fost anunțat un protest fără simboluri de partid, manifestația a fost organizată la inițiativa Partidului Socialiștilor. PSRM a invitat și reprezentanți ai altor partide să se alăture manifestației, însă la protest nu au fost observate alte formațiuni.
Manifestanții au scandat „jos, Maia Sandu”, „jos PAS”, „rușine” și au cerut plecarea președintei de la conducerea țării.
„Cerem alegeri prezidențiale anticipate concomitent cu alegerile parlamentare. Am ieșit astăzi de durere în suflet pentru poporul nostru. Eu știu că pe fiecare vă interesează tarifele, prețurile, pensiile, dar noi trebuie să înțelegem un lucru foarte clar. Nu o să fie tarife mai joase, nu o să fie salarii și pensii mai mari până când nu alungăm și din această clădire, și din aceea, pe toți de culoare galbenă” a menționat Igor Dodon, liderul PSRM, în fața mulțimii.
Liderul PSRM a anunțat că următoarea acțiune de protest va avea loc în luna martie.
Solicitați pentru o reacție la manifestația desfășurată sâmbătă, reprezentații instituției prezidențiale au comunicat pentru IPN că președinția nu comentează acțiunile politice.
Într-o reacție pentru IPN, consiliera președintelui parlamentului, Aurica Jardan a menționat că „astăzi Moldova este încă vulnerabilă în fața crizelor, pentru că socialiștii au lăsat moștenire o țară săracă, dependentă de o singură sursă de energie, în care șeful statului mergea ca un vasal la Moscova”.
„Protestele oamenilor trebuie să fie împotriva inacțiunilor guvernărilor anterioare, care nu s-au îngrijit de securitatea energetică a țării. Ceea ce facem noi este să remediem ceea ce au distrus ei și să construim, în sfârșit, un stat rezilient, capabil să aibă grijă de cetățenii săi”, a punctat Aurica Jardan.