Ministerul Sănătăţii şi Consiliul Antidiscriminare au poziţii divergente

Colaborarea dintre Ministerul Sănătăţii şi Consiliul pentru Prevenirea şi Combaterea Discriminării este minimă, cele două instituţii mergând de mai multe ori în judecată de părţi opuse ale procesului. Acesta a fost unul din subiectele discutate în cadrul unui club de presă organizat de către Centrul de Investigaţii Jurnalistice la tema: „Ce face statul ca să prevină cazurile de discriminare în instituţiile medicale?”, transmite IPN.

Avocata Doina Ioana Străisteanu, membră a Consiliului pentru Prevenirea şi Combaterea Discriminării, s-a referit la poziţia ministerului în ceea ce priveşte recomandările consiliului privind tratamentul pacienţilor în cadrul Spitalului de psihiatrie din oraşul Codru, municipiul Chişinău. Ministerul Sănătăţii a dat în judecată consiliul, negând faptul că pacienţii cu boli psihice ar fi discriminaţi în cadrul acestei instituţii medicale.

Avocata a criticat şi ordinul nr. 100 al Ministerului Sănătăţii, din 1 aprilie 2014, conform căruia serviciile de asistenţă medicală în timpul naşterii pentru mamele cu HIV/SIDA sunt concentrate în municipiile Chişinău şi Bălţi. Avocata a spus că Ministerul Sănătăţii a dat consiliul în judecată pentru că a recomandat modificarea ordinului astfel încât serviciile pentru mamele cu HIV/SIDA să fie oferite în cadrul instituţiilor medico-sanitare din raza domiciliului acestora. Doina Ioana Străisteanu a menţionat că ministerul apelează la tactici de speriere a judecătorilor, accentuându-le că SIDA e boală incurabilă, care duce la deces iminent.

Igor Chilcevschi, preşedintele Ligii persoanelor care trăiesc cu HIV/SIDA, s-a arătat la fel de critic faţă de decizia ministerului. „Cum poate o femeie din capătul Cimişliei la care începe naşterea să ajungă la Chişinău?”, a întrebat acesta. Igor Chilcevschi a adăugat că adesea medicii profită de situaţia pacienţilor, făcându-i să se simtă inferiori, astfel încât aceştia să se simtă obligaţi să-i dea mită doctorului pentru a le fi oferite serviciile de care au nevoie.

Inga Pasecinic, consultant ONU pe lângă Ministerul Sănătăţii, a menţionat că recent a fost creată o comisie în cadrul ministerului pentru a preveni şi combate cazurile de discriminare. Cetăţenii pot suna la linia verde: (022) 72-10-10 pentru a depune petiţii sau o pot face direct la minister, în fiecare luni, petiţiile urmând a fi examinate de către comisie. De asemenea, se organizează  seminare antidiscriminare cu liderii instituţiilor medicale. Inga Pasecinic a subliniat faptul că aceştia sunt foarte receptivi şi chiar au cerut din proprie iniţiativă organizarea mai multor întâlniri.

Părerile celorlalţi participanţi despre comisie au fost împărţite. Avocata Doina Ioana Străisteanu s-a arătat sceptică şi consideră că este doar o tentativă de a imita Consiliul Antidiscriminare. La rândul său, Igor Chilcevschi a avertizat că, dacă noua comisie nu se va dovedi eficientă şi nu va duce la schimbări practice în politica ministerului, organizaţia pe care o conduce va organiza proteste publice. Arcadie Astrahan, consultant la Oficiul Înaltului Comisar ONU pentru Drepturile Omului, consideră însă că anume această comisie va ajuta la îmbunătăţirea capacităţii ministerului de a identifica cazurile de discriminare. El a subliniat că adesea nici persoanele discriminate nu-şi dau seama de acest fapt, mai ales când e vorba de discriminare indirectă sau sistemică.

Consiliul pentru Prevenirea şi Combaterea Discriminării este o autoritate publică autonomă, instituită prin Legea privind asigurarea egalităţii din 25 mai 2012. Membrii consiliul sunt numiţi de Parlament. În componenţa acestuia au fost aleşi cinci membri: Oxana Gumennaia, Doina Ioana Străisteanu, Andrei Brighidin, Lucia Gavriliţa şi Ian Feldman. Fiecare membru este un expert independent, neafiliat politic şi cu o experienţă considerabilă în domeniul protecţiei drepturilor omului. Termenul mandatului fiecărui membru ales este de 5 ani.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.