Mai multe spații comerciale de la Aeroport, adjudecate la licitație

Cinci loturi de spații comerciale, din cele 13 scoase la licitație de către Aeroportul Intonațional Chișinău, au fost adjudecate. Este vorba despre loturi din domeniul „rent a car” (închiriere de mașini), prețurile de adjudecare depășind de trei ori valoarea încasată în prezent, transmite IPN.

Aeroportul Internațional Chișinău precizează că două loturi urmează să fie republicate la data de 21 martie.

Pentru alte șase loturi, la care a fost calificat doar un singur participant, s-a decis prelungirea termenului de depunere a cererilor de participare. Noul termen limită este 28 martie. Cererile de participare pot fi depuse la sediul Aeroportului, pe bulevardul Dacia nr. 80/3, Chișinău, zilnic, în intervalul orar 08:00-17:00.

Aeroportul Internațional Chișinău a trecut în gestiunea statului acum doi ani, după 10 ani de aflare în concesiunea Avia Invest SRL. Acordul a fost denunțat pe motiv că întreprinderea concesionară nu și-a onorat obligațiile investiționale. Recent autoritățile au anunțat că renunță la licitațiile pentru darea în locațiune a spațiilor destinate alimentației publice, anterior acestea fiind fără rezultat. Ca urmare a acestei decizii, spațiile respective sunt gestionate de sine stătător de către Aeroportul Internațional Chișinău.

📢 IPN este și pe Google News. Abonați-vă!

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.