Liderul campionatului la fotbal se detaşează

Iskra-Stal Râbniţa s-a detaşat în fruntea clasamentului Diviziei Naţionale la fotbal. Acest lucru s-a produs în urma victoriei repurtate de Iskra-Stal, în deplasare, în derbyul etapei XI, cu Dacia Chişinău, scor 2-1, transmite Info-Prim Neo. La golurile oaspeţilor înscrise de Serghei Gafina şi Vladimir Ţăranu, chişinăuienii au replicat doar prin reuşita lui Ghenadie Orbu din ultimul minut de joc. A fost a 6-a victorie consecutivă în campionat pentru Iskra-Stal. Surpriza etapei s-a înregistrat la stadionul Zimbru din Chişinău, unde gazdele au cedat în partida cu CSCA-Rapid Ghidighici, scor 0-1. Pentru învingători a marcat Alexandru Grosu. În consecinţă, Zimbru a ajuns la patru partide fără victorie. În alte trei meciuri ale etapei, disputate duminică, 20 septembrie, au fost consemnate rezultatele: Academia UTM Chişinău – Dinamo Bender 1-1 (marcatori Leucă în minutul 29, la gazde, respectiv, Dâzov în minutul 6, la oaspeţi), FC Tiraspol - Olimpia Bălţi 0-1 (Oluwayunmi 66), Viitorul Orhei – Sf.Gheorghe Suruceni 1-0 (A.Maximov 65). Din cauza participării echipei tiraspolene în UEFA Europa League, ultimul meci al etapei, Nistru Otaci – Sheriff Tiraspol a fost transferat pentru marţi, 22 septembrie, notează Info-Prim Neo. Situaţia la zi în clasament se prezintă astfel: 1. Iskra-Stal 27 de puncte (11 meciuri), 2. Dacia – 21 (11), 3. CSCA-Rapid – 17 (11), 4. Sheriff – 16 (7), 5. Olimpia – 15 (10), 6. Zimbru – 13 (10), 7. Academia – 13 (10), 8. FC Tiraspol – 12 (11), 9. Dinamo – 10 (11), 10. Viitorul – 10 (11), 11. Sf.Gheorghe – 10 (11), 12. Nistru – 7 (10). Următoarea etapă se va juca sâmbătă, 26 septembrie. Iată programul meciurilor: Dinamo - CSCA-Rapid, Zimbru – Sheriff, Nistru - Sfântul Gheorghe, Viitorul – Olimpia, FC Tiraspol - Iskra-Stal, Dacia - Academia UTM.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.