Elevii școlilor cu predare în română din regiunea transnistreană au revenit în clase

Elevii celor opt școli din regiunea transnistreană cu predare în limba română au revenit în sălile de clasă. După mai bine de o lună de studii online, cei aproximativ 1700 de elevi revin la ore cu prezență fizică, declară ministrul educației, Dan Perciun, în cadrul unei emisiuni la Radio Chișinău. Șeful de la educație susține că autoritățile se pregătesc pentru orice scenarii, transmite IPN.

„Au revenit la lecții elevii din toate clasele. Cei din clasele a 9-a și a 12-a din anumite instituții frecventau, pentru că au examene și era important să continue procesul în format fizic”, menționează Dan Perciun.

Ministerul întreprinde mai multe acțiuni pentru a pregăti aceste instituții de o eventuală înrăutățire a situației.

„Continuăm instalarea de aparate de aer condiționat. Pe termen mediu, pregătim proiectele tehnice pentru instalarea cazanelor pe biomasă, încât, indiferent de evoluții, aceste școli să fie mai pregătite”, a mai punctat ministrul educației.

După ce Federația Rusă a stopat livrările de gaze naturale către regiunea transnistreană, de la 1 ianuarie 2025, procesul de studiu a trecut în regim online. Elevii au început a reveni în sălile de clasă odată cu livrarea gazelor în regiune cu sprijinul Uniunii Europene.

Dvs. folosiți o componentă de ADS Blocker.
IPN e menținut din publicitate.
Susțineți presa liberă!
Unele funcționalități pot fi blocate, vă rugăm să dezactivați componenta de ADS Blocker.
Mulțumim pentru înțelegere!
Echipa IPN.