Curtea Constituţională examinează constituţionalitatea transferării judecătorilor de la Curtea Supremă de Justiţie în alte instanţe judecătoreşti, fără acordul magistraţilor. Sesizarea a fost depusă de către fracţiunea PCRM. Unul din autori, deputatul Artur Reşetnicov, a declarat pentru IPN că prin modificările legislative operate de către Parlament în iulie anul trecut guvernarea a admis încălcarea principiului independenţei judecătorilor.
„Judecătorii sunt inamovibili, adică fără acordul magistratului nu poate fi schimbată instanţa în care activează sau funcţia. Or, prin această lege s-a admis amestecul în cariera judecătorilor. Parlamentul a prevăzut că judecătorilor li se va propune transferul, dar dacă vor refuza, vor fi demişi. Şi deja mulţi judecători au fost eliberaţi din funcţie pe criterii politice”, a spus deputatul.
Modificările operate prevăd că transferul judecătorilor de la instanţa supremă la instanţele ierarhic inferioare va avea loc conform criteriilor aprobate de Consiliul Superior al Magistraturii, cu păstrarea salariului până la atingerea plafonului de vârsta şi cu menţinerea garanţiilor sociale stabilite anterior. Autorii sesizării menţionează că sintagma „conform criteriilor aprobate de CSM” contravine Constituţiei. Criteriile de selectare trebuie să fie reglementate exclusiv prin lege, insistă aceştia.
Autorii sesizării la Curtea Constituţională notează că modificările operate reprezintă o ingerinţă inadmisibilă în exerciţiul independenţei şi inamovibilităţii judecătorilor în general şi a magistraţilor la Curtea Supremă de Justiţie în particular.