„Autoritățile de la Chișinău au încălcat grav obligațiile internaționale pentru respectarea normelor Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice din 1961. Statul-gazdă trebuie să asigure toate condițiile pentru îndeplinirea activității diplomatice”. Este atitudinea exprimată de Ambasada Rusiei la Chișinău în cazul alertei cu bombă de miercuri în sediul diplomatic, transmite IPN.
Într-un comunicat de presă al misiunii se menționează că teritoriul ambasadei a fost blocat câteva ore și că reprezentanții forțelor de ordine moldovenești l-au împiedicat pe ambasadorul rus să intre în clădire, iar personalului și membrilor familiilor, inclusiv femeilor și copiilor, aflați în incinta ambasadei, li s-a interzis accesul în oraș. Ambasada însăși nu a primit nicio notificare oficială din partea autorităților cu privire la presupusul atentat, subliniază misiunea diplomatică.
„În legătură cu acest incident, Ministerul rus de Externe a adresat imediat o notă de protest ambasadorului Republicii Moldova în Federația Rusă, Lilian Darii, și o solicitare ca blocarea provocatoare a misiunii diplomatice ruse la Chișinău să fie ridicată cât mai curând posibil”, se menționează în comunicatul ambasadei.
Situația a fost rezolvată după ceva timp și cordonul din jurul ambasadei a fost ridicat. După verificarea clădirii, nu au fost depistate obiecte suspecte ori interzise, iar în prezent se întreprind măsuri pentru a identifica autorul apelului, a precizat pentru IPN șefa serviciului de presă al Direcției de Poliție Chișinău, Natalia Stati.
Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău respinge acuzațiile că ar fi încălcat Convenția de la Viena, adăugând că autoritățile au intervenit conform legii și angajamentelor internaționale. MAE menționează că accesul în jurul ambasadei a fost restricționat temporar, fiind respectate procedurile standard, fără a afecta activitatea misiunii diplomatice.
Alerta cu bombă la Ambasada Federației Ruse la Chișinău a fost înregistrată pe 19 martie, la ora 13:40. Conform legii, persoana vinovată de „comunicarea mincinoasă cu bună știință despre actul de terorism” riscă amendă în mărime de până la 42 500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității de la 180 la 240 de ore sau până la 2 ani de închisoare.