Contribuabilii din Chişinău, care deţin avize de plată pentru impozitul pe bunurile imobiliare, pot beneficia de o reducere de 15% din suma calculată, dacă vor achita integral impozitul pentru anul fiscal până la data de 30 iunie, transmite IPN.
Potrivit Primăriei capitalei, onorarea obligaţiei fiscale de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare se poate efectua la instituţiile bancare, oficiile poştale sau prin intermediul www.mpav.gov.md. Termenele de achitare în părţi egale a impozitului pe bunurile imobiliare pot fi efectuate nu mai târziu de data de 15 august şi data de 15 octombrie.
În cazul în care impozitul pe bunurile imobiliare nu este achitat în termenele menţionate, contribuabililor restanţieri li se calculează o penalitate în mărime de 0,07% pentru fiecare zi de întârziere.