logo

CEDO nu a admis spre examinare cererea PLDM


https://www.ipn.md/ro/cedo-nu-a-admis-spre-examinare-cererea-pldm-7965_1014006.html

Curtea Europeană a Drepturilor Omului  a decis neadmiterea spre examinare a cererii depuse de PLDM şi liderul formaţiunii, Vlad Filat, prin care a fost contestată decizia Curţii Constituţionale din aprilie 2013, potrivit căreia Vlad Filat nu mai poate ocupa funcţia de prim-ministru după ce a fost demis de către Parlament sub acuzaţia de corupţie, transmite IPN.

PLDM anunţă, într-un comunicat de presă, că la sugestia avocaţilor, cu ceva timp în urmă, a fost depusă o cerere la CEDO, însă Curtea a decis să nu examineze acest caz, fără a pronunţa vreun verdict. „Asemenea decizii sunt luate de CEDO în circa 99 la sută din cererile parvenite din Moldova”, a se menţionează în comunicatul formaţiunii.

Partidul Liberal Democrat mai menţionează că nu a fost de acord cu decizia Curţii Constituţionale din aprilie 2013. Însă atunci, într-un context politic specific, s-a conformat acelei decizii politice.