logo

40% din licenţele solicitate sunt perfectate în format electronic


https://www.ipn.md/ro/40-din-licentele-solicitate-sunt-perfectate-in-format-electronic-7966_1010106.html

40% dintre agenţii economici care au solicitat în 2013 eliberarea licenţelor noi sau prelungirea celor vechi au făcut-o prin intermediul serviciului e-Licenţiere.  Directorul Camerei de Licenţiere, Valentin Guznac, anticipează că în 2014 cota va creşte până la 50%.

„Procedura este foarte simplă, oamenii nu mai trebuie să piardă timp pentru a veni la Camera de Licenţiere, iar taxa pentru licenţă poate fi achitată la orice bancă”, a menţionat Valentin Guznac. Cele mai multe solicitări de licenţiere au vizat domeniul construcţiilor şi cel farmaceutic.

Către finele anului 2015, se doreşte ca numărul licenţelor perfectate în format electronic să atingă 60% din totalul celor eliberate de către Camera de Licenţiere. Serviciul e-Licenţiere a fost lansat în noiembrie 2012.