Procurorii din Cahul au depistat un ofiţer superior de sector al Inspectoratului de Poliţie Cahul care a inventat şi înregistrat două contravenţii pentru a-şi mări indicii de activitate. Acum, poliţistul este învinuit de fals în acte publice, transmite IPN.
Prima contravenţie fictivă a fost o persoană care ar fi consumat alcool în locuri publice, însă procurorii au stabilit că aceasta nici nu se afla în ţară la data înregistrării de către poliţist a faptei. În celălalt caz, ofiţerul a semnat în locul unui „martor” într-un proces/verbal privind comiterea unei injurii, fapt care nu a avut loc.
Procurorii au finalizat urmărirea penală şi au remis cauza penală spre examinare Judecătoriei Cahul, iar, între timp, poliţistul în vârstă de 32 de ani, are interdicţia de a părăsi hotarele ţării.
Acuzat de fals în acte publice, bărbatul riscă o pedeapsă de până la 2 ani de închisoare, cu privarea de dreptul de a ocupa funcţii în organele MAI de până la 5 ani.