logo

Restanțele salariale de la CFM, discutate în Parlament


https://www.ipn.md/index.php/ro/restantele-salariale-de-la-cfm-discutate-in-parlament-7966_1111841.html

Cu o zi înainte de protestele anunțate de feroviari, restanțele salariale de la întreprinderea Calea Ferată din Moldova a fost subiect de discuție în plenul Parlamentului, transmite IPN.

La ședința de joi, Blocul Comuniștilor și Socialiștilor a solicitat audierea premierului Dorin Recean în contextul situației de la CFM, unde 5 mii de angajați nu primesc salariile din luna august

„Astăzi în calendar este data de 13 februarie, dar circa 5 mii de cetățeni de-ai noștri trăiesc încă în luna august 2024. Vorbesc despre 5 mii de angajați ai întreprinderii de stat CFM, unde s-au înregistrat datorii salariale în ugust 2024-ianuarie 2025”, a declarat deputata Inga Sibova.

Solicitarea de a audia premierul în plenul legislativului nu a acumulat numărul necesar de voturi.

Deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate, Radu Marian, a menționat că, în 2020, când era o situație similară la CFM, colegii din opoziție nu cereau audierea premierului. Potrivit lui, la Parlament au fost discuții cu conducerea CFM și cu sindicatele de ramură.

„Compania trebuie să ia măsuri în continuare pentru a redresa situația – să identifice noi clienți, să valorifice activele neutilizate. Știu că urmează să fie dată în exploatare o linie de cale ferată cu România, care va genera mai multe oportunități”, a notat parlamentarul.

Radu Marian a mai spus că, în același timp, se analizează opțiunea ca la următoare rectificare de buget să fie alocați bani pentru infrastructura feroviară.

Federația Sindicală a Feroviarilor din Republica Moldova a anunțat pentru ziua de vineri acțiuni de protest în fața Guvernului, Parlamentului și Președinției, pentru a cere o soluționare imediată a problemei restanțelor la salarii și a înainta mai multe revendicări către autorități. Acțiuni de protest vor fi organizate și la nodurile feroviare din Ocnița, Bălți, Ungheni, Bender, Basarabeasca și Giurgiulești.

Potrivit președintelui FSF, Ion Zaporojan, angajații din cele 31 de filiale ale CFM nu și-au primit salariile pentru lunile august 2024 - ianuarie 2025, acumulându-se restanțe de aproximativ 190 de milioane de lei.

📢 IPN este și pe Google News. Abonați-vă!