logo

Ministerul Sănătăţii a creat un consiliu pentru diminuarea plăţilor neformale


https://www.ipn.md/index.php/ro/ministerul-sanatatii-a-creat-un-consiliu-pentru-diminuarea-platilor-neformale-7967_1008439.html

Ministerul Sănătăţii a instituit Consiliul pentru prevenirea corupţiei şi diminuarea plăţilor neformale în sistemul de ocrotire a sănătăţii. Viceministrul sănătăţii, Mihail Ciocanu, a declarat pentru IPN că acest consiliul a fost instituit pentru că există problema plăţilor neformale şi corupţie în spitale.

Potrivit viceministrului, în procesul examinării petiţiilor adresate Ministerului Sănătăţii sunt identificate un număr considerabil de cazuri când pacientului îi este refuzată prestarea serviciului medical din cauza neachitării unor taxe camuflate.

Consiliul pentru prevenirea corupţiei şi diminuarea plăţilor neformale are sarcina de a aproba un plan de acţiuni. Potrivit planului, urmează să fie create metode pentru compensarea echitabila a medicilor competitivi în dependenţă de profesionalism şi calitatea serviciului prestat. De asemenea, va fi revizuit mecanismul de încasare a plăţilor pentru serviciile medicale prestate în afara programului de asigurări obligatorii medicale şi va fi asigurată transparenţei acestuia.

De asemenea, va fi stabilită o formă simplă şi accesibilă pentru depunerea plângerilor în cazurile când se solicită plăţi neformale. Totodată, va fi creat un sistem de penalizări aplicabile atât medicilor cât şi pacienţilor.