logo

Experți europeni, cooptați în prevenirea finanțării politice ilicite din Moldova


https://www.ipn.md/index.php/ro/experti-europeni-cooptati-in-prevenirea-finantarii-politice-ilicite-din-7966_1112566.html

Un grup de experți europeni vor lucra alături de specialiști moldoveni pe problema fluxurilor ilicite de bani pentru finanțare politică. Anunțul a fost făcut de reprezentanta Misiunii de Parteneriat a UE în Moldova, Kirsten Joppe, la cea de-a 12-a ședință a Hub-ului de securitate al Uniunii Europene, desfășurat la Chișinău, transmite IPN.

Potrivit lui Kirsten Joppe, instituțiile din Moldova au luptat pentru a întări securitatea și pentru a asigura alegeri echitabile, în pofida interferenței masive a Rusiei în alegeri. Moldova este stat-candidat la UE, iar aceasta va fi alături pentru a acoperi necesitățile Moldovei de securizare, în contextul viitoarelor alegeri parlamentare, a declarat Joppe.

Ministra de interne, Daniela Misail-Nichitin, a declarat că în ultimii ani se observă o intensificare a încercărilor de a influența procesele electorale și de a recurge la metode sofisticate în acest sens: finanțarea ilicită a candidaților, atacuri cibernetice etc., care au devenit instrumente de manipulare utilizate de forțele externe, pentru a slăbi instituțiile democratice europene. Potrivit ministrei, finanțarea ilicită a partidelor și candidaților este majoră, iar în Moldova acest fenomen este prin interferența Rusiei, care încearcă să-și mențină influența în țara noastră, promovând o agendă care contravine intereselor naționale.

Daniela Misail-Nichitin afirmă că instituțiile responsabile trebuie să facă față unor atacuri fără precedent: „Moldova nu este imună la aceste pericole și e necesar un set de instrumente, pentru a face față provocărilor. Pentru a preveni influențe dăunătoare din exterior, trebuie să existe o coordonare strategică la nivel național și la nivel european”.

Șeful delegației UE la Chișinău, Jānis Mažeiks, a spus că interferențele Rusiei în Moldova au fost finanțate, anul trecut, prin diferite canale, începând cu bani cash, transportați în valize de la Moscova la Chișinău, criptovalută și alte metode, utilizate de diverse entități din Rusia. Mažeiks a mai declarat că peste 20 de milioane de lei au circulat într-o singură zi de la Moscova spre Chișinău.

Uniunea Europeană va susține îmbunătățirea legislației electorale și întărirea capacităților instituțiilor de stat responsabile de domeniul electoral, a dat asigurări șeful delegației UE la Chișinău.

Discuțiile în cadrul hub-ului au continuat cu ușile închise, deoarece vizează strategii de securitate națională.

Hub-ul de securitate al UE este o platformă comună, care oferă informații, infrastructură și expertiză Republicii Moldova și țărilor UE, cu scopul întăririi securității interne. Obiectivul general al HUB-ului este să prevină și să combată formele de criminalitate, sporind securitatea UE și a statelor din vecinătatea comunității.

📢 IPN este și pe Google News. Abonați-vă!