Zaria Bălți a câștigat în premieră Cupa Moldovei la fotbal
Print Send by email
11:08, 26 Mai 2016

Zaria Bălți este noua deținătoare a Cupei Moldovei la fotbal. În finală, disputată miercuri pe stadionul Zimbru, echipa antrenată de ucraineanul Igor Rakhaev a învins, în prelungiri, formația Milsami Orhei, scor 1-0, transmite IPN.

Singurul gol a fost înscris în minutul 99 de fostul atacant a lui Milsami, Gheorghe Boghiu, care este cel mai bun marcator din istoria formației din Orhei. „Mă bucur nespus că am câștigat Cupa în componența echipei la care m-am lansat în fotbalul mare”, a declarat Gheorghe Boghiu.

Zaria și-a trecut în palmares prima Cupă a Moldovei și și-a asigurat un loc în preliminariile Ligii Europa. Finala a fost condusă de o brigadă de arbitri din Polonia în frunte cu Paweł Raczkowski. „Am pretenții la arbitri. Mi s-a creat impresia că au simpatizat-o pe Zaria. Băieților mei n-am ce să le reproșez”, a spus la conferința de presă antrenorul lui Milsami, Andrian Sosnovschi.